Jesteś przedstawicielem wysokoemisyjnego przemysłu? Pobierz przewodnik po CBAM

Właśnie rozpoczął się okres przejściowy wdrożenia CBAM’u. CBAM, czyli unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, zobowiązuje importerów towarów wytworzonych poza UE do rozliczania emisji w nich zawartych na zasadach podobnych do systemu EU ETS.

Czym jest CBAM?

CBAM to nowy mechanizm europejskiego prawa klimatycznego, którego celem jest wyrównanie warunków konkurencji pomiędzy przemysłem europejskim a zagranicznym poprzez nałożenie na importowane produkty opłaty za „wbudowane” emisje. CBAM stanowi lustrzane odbicie europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dostoswanym do warunków importu.
Mechanizm wprowadza do unijnego porządku prawnego rozporządzenie 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2.

Czego dotyczą nowe przepisy?

CBAM będzie obejmował importerów sprowadzających do UE towary objęte załącznikiem II do rozporządzenia z państw poza UE. Z zakresu rozporządzenia wyłączone będą towary sprowadzane z Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu, gdyż te państwa włączone są do systemu EU ETS lub posiadają własny system handlu uprawnieniami do emisji z nim połączony.

Pobierz przewodnik z serii #MaruszkinOstrzega, żeby poznać więcej szczegółów:

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z Jakubem Bednarkiem: jakub.bednarek@maruszkin.pl

Cotygodniowy newsletter

O wszystkim, co najistotniejsze w branży ochrony środowiska informujemy na bieżąco w biuletynie Kancelarii Maruszkin.

Jesteśmy partnerem:
  • pspa
  • cpc
  • pipc

Kontrast

Rozmiar tekstu

facebook linkedin twitter mail contrast letter