Stwierdzenie, czy uda nam się zrealizować cele zrównoważonego rozwoju wynikające z Agendy 2030, nie jest proste. Co prawda, pozostało nam już tylko 6 lat, ale świat zmienia się obecnie szybciej niż kiedykolwiek. Można natomiast oszacować, jakie trendy (i megatrendy) wpływają na realizację celów pozytywnie, a jakie negatywnie i sprawdzić, czy w ostateczności idziemy w dobrym kierunku.
Kancelaria Maruszkin pro bono wspiera społeczność Kruszynian. Sąd w Białymstoku po raz kolejny uchylił tak zwaną decyzję środowiskową dla przemysłowych kurzych farm, które zagrażają środowisku.
Zakończyły się konsultacje dotyczące europejskiej Dyrektywy w sprawie monitorowania i odporności gleb – pierwszego w historii aktu Unii Europejskiej dotyczącego gleby.
Właśnie rozpoczął się okres przejściowy wdrożenia CBAM’u. CBAM, czyli unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, zobowiązuje importerów towarów wytworzonych poza UE do rozliczania emisji w nich zawartych na zasadach podobnych do systemu EU ETS.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) jest jednym z organów ochrony środowiska, do którego zadań należy m.in. kontrola podmiotów korzystających ze środowiska. Jednak nie tylko jest on uprawniony do kontrolowania przedsiębiorców, ale także do nakładania administracyjnych kar pieniężnych w razie stwierdzenia nieprawidłowości.
Przedsiębiorstwo chcące zaraportować zgodność z tzw. taksonomią zobowiązane jest do przestrzegania minimalnych gwarancji zgodnie z wytycznymi ONZ i OECD. Co więcej, również dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD) będzie zobowiązywała do wdrożenia standardów ochrony praw człowieka w przedsiębiorstwie.
W ostatnich miesiącach wiele kontrowersji otaczało kwestie kompensowania śladu węglowego (tzw. offset) przez międzynarodowe korporacje. Kompensowanie śladu węglowego to praktyka, w której jednostka lub firma redukuje lub neutralizuje ilość dwutlenku węgla (CO2) wyemitowaną do atmosfery poprzez finansowanie projektów lub działań, które pomagają wychwycić lub zredukować tę samą ilość CO2 w innym miejscu, np. poprzez sadzenie drzew lub inwestowanie w odnawialne źródła energii.
Jesteś przedsiębiorcą/inwestorem i masz zamiar zrealizować przedsięwzięcie, które może oddziaływać na środowisko lub zdrowie ludzi? Najprawdopodobniej będziesz musiał uzyskać decyzję środowiskową. Jest to trudny proces i często znacznie dłuższy niż przewiduje prawo.
Zadaniem WIOŚ, czyli Inspekcji Ochrony Środowiska, jest kontrola, czy przepisy o ochronie środowiska są przestrzegane. WIOŚ bada i ocenia stan środowiska. Jako przedsiębiorca, musisz liczyć się z tym, że WIOŚ ma za zadanie kontrolować firmy pod kątem przestrzegania wymogów ochrony środowiska i ma w tym zakresie bardzo szerokie uprawnienia. WIOŚ może nałożyć na firmę administracyjną karę pieniężną nawet do 1 miliona złotych!
Prowadzenie działalności związane jest z przestrzeganiem wielu istotnych wymogów prawnych. Jednym z nich jest konieczność uzyskania pozwolenia na eksploatację instalacji mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Co to właściwie oznacza? Jeżeli jesteś przedsiębiorcą eksploatującym instalację wytwarzającą: – będziesz musiał uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Eksploatując instalację bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków narażasz […]