Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie wystawi艂a europejski przemys艂 obronny i rynek wyposa偶enia obronnego na pr贸b臋 i ujawni艂a szereg brak贸w, kt贸re os艂abiaj膮 ich zdolno艣膰 do zaspokojenia w wymagany, bezpieczny i terminowy spos贸b pilnych potrzeb pa艅stw cz艂onkowskich w zakresie produkt贸w zwi膮zanych z obronno艣ci膮 i system贸w obrony, takich jak amunicja i pociski, przy uwzgl臋dnieniu wysokiego wska藕nika zu偶ycia tych produkt贸w oraz system贸w podczas konfliktu o du偶ej intensywno艣ci.
W odpowiedzi na nowe wyzwania Unia Europejska przyj臋艂a Rozporz膮dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1525 z dnia 20 lipca 2023 r. w sprawie wspierania produkcji amunicji (ASAP).
Rozporz膮dzenie okre艣la zestaw 艣rodk贸w i ustanawia bud偶et maj膮cy na celu pilne wzmocnienie zdolno艣ci reagowania i mo偶liwo艣ci europejskiej bazy technologiczno-przemys艂owej sektora obronnego (EDTIB) w zakresie zapewnienia terminowej dost臋pno艣ci i dostaw amunicji ziemia-ziemia i amunicji artyleryjskiej oraz pocisk贸w.
Bud偶et na wsparcie sektora obronnego
Pula 艣rodk贸w finansowych przeznaczonych na zasilenie bud偶etu wynosi 500 mln EUR w cenach bie偶膮cych. Sama wysoko艣膰 bud偶etu mo偶e zosta膰 zwi臋kszona, je偶eli jest to konieczne lub w przypadku przed艂u偶enia obowi膮zywania Rozporz膮dzenia.
G艂贸wnym celem bud偶etu jest poprawa efektywno艣ci i konkurencyjno艣ci europejskiej bazy technologiczno-przemys艂owej sektora obronnego (EDTIB), maj膮cej s艂u偶y膰 wspieraniu zwi臋kszania zdolno艣ci produkcyjnej i terminowego dostarczania odpowiednich produkt贸w zwi膮zanych z obronno艣ci膮 poprzez wzmocnienie przemys艂u.
Wzmocnienie przemys艂u polega膰 ma, m.in. na inicjowaniu i przyspieszaniu dostosowania bran偶y przemys艂owej do szybkich zmian strukturalnych wynikaj膮cych z kryzysu dostaw maj膮cego wp艂yw na odpowiednie produkty zwi膮zane z obronno艣ci膮, kt贸re s膮 niezb臋dne do szybkiego uzupe艂nienia zapas贸w amunicji i pocisk贸w pa艅stw cz艂onkowskich i Ukrainy. Powinno to obejmowa膰 popraw臋 zdolno艣ci w zakresie dostosowania 艂a艅cuch贸w dostaw dla odpowiednich produkt贸w zwi膮zanych z obronno艣ci膮 i przy艣pieszenie takiego dostosowania, tworzenie zdolno艣ci produkcyjnych lub ich zwi臋kszanie, a tak偶e skr贸cenie czasu realizacji produkcji w odniesieniu do odpowiednich produkt贸w zwi膮zanych z obronno艣ci膮 w ca艂ej Unii, w szczeg贸lno艣ci dzi臋ki intensyfikacji i rozszerzeniu wsp贸艂pracy transgranicznej mi臋dzy odpowiednimi podmiotami.
Przy艣pieszenie procesu wydawania zezwole艅
Istotny element Rozporz膮dzenia stanowi膮 przepisy kierowane do Pa艅stw cz艂onkowskich, maj膮ce na celu przyspieszenie procesu wydawania zezwole艅 w celu zapewnienia terminowej dost臋pno艣ci i dostawy odpowiednich produkt贸w zwi膮zanych z obronno艣ci膮.
W praktyce oznacza to, pa艅stwa cz艂onkowskie zapewniaj膮 sprawne i terminowe rozpatrywanie wniosk贸w administracyjnych zwi膮zanych z planowaniem, budow膮 i eksploatacj膮 zak艂ad贸w produkcyjnych, transferem nak艂ad贸w wewn膮trz Unii, a tak偶e z kwalifikacj膮 i certyfikacj膮 produkt贸w ko艅cowych. Jednocze艣nie w tym celu wszystkie zainteresowane organy krajowe zapewniaj膮, aby takie wnioski by艂y rozpatrywane najszybciej jak to mo偶liwe z prawnego punktu widzenia.
Dodatkowo w omawianym zakresie pa艅stwa cz艂onkowskie zapewniaj膮, aby w procesie planowania i wydawania zezwole艅 budowa i eksploatacja zak艂ad贸w i instalacji do produkcji odpowiednich produkt贸w zwi膮zanych z obronno艣ci膮 by艂a traktowana w spos贸b priorytetowy przy wywa偶aniu interes贸w prawnych w danym przypadku, kt贸rego to dotyczy.
Autor: Tomasz Lasecki

Zach臋camy do kontaktu: tomasz.lasecki@maruszkin.pl