Przedsiębiorcy muszą spełniać wiele obowiązków prawnych związanych z opakowaniami. Przykładowo muszą prowadzić recykling opakowań albo kupić dokumenty zwalniające ich z ww. obowiązku. W przypadku naruszenia przepisów firma może być ukarana administracyjną karą pieniężną.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta
Środowisko można chronić na wiele sposobów, np. zakazując jego zanieczyszczania. W przypadku niektórych produktów, np. plastikowych opakowań, ich wytworzenie jest tanie, ale zagospodarowanie powstających z nich odpadów drogie. Dlatego wprowadzono system znany jako ROP, czyli system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. W ROP wytwórca produktu pośrednio płaci za uprzątnięcie powstającego z niego odpadu.
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
(dalej: „Ustawa”) określa, m.in. zasady postępowania z opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi oraz ustalania i pobierania opłaty produktowej oraz opłaty recyklingowej. Ma to na celu zmniejszenie ilości i szkodliwości dla środowiska materiałów i substancji zawartych w opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Polska jest zobligowana do osiągania ustalanych przez Unię Europejską poziomów recyklingu i odzysku opakowań.
Przepisy dotyczą, m.in.:
- przedsiębiorców wprowadzających opakowania,
- przedsiębiorców wprowadzających produkty
w opakowaniach, - prowadzących recykling i
- organizacji odzysku opakowań.
Obowiązki przedsiębiorców
Obowiązki przedsiębiorców są różne. Poniżej zostały one uproszczone i dostosowane do najpowszechniejszych form działalności gospodarczej.
Typowe obowiązki to:
- rejestracja w internetowej bazie danych znanej jako BDO (zob. https://bdo.mos.gov.pl/),
2. prowadzenie ewidencji obejmującej informacje o masie opakowań, w których wprowadzono produkty do obrotu,
3. zapewnienie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak ten, w którym wyprowadzono produkty na rynek,
4. prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych i
5. złożenie corocznego sprawozdania za rok poprzedni.
Przedsiębiorcy mogą realizować obowiązki samodzielnie albo przez organizację odzysku opakowań. Organizacja na podstawie zawartej umowy przejmuje obowiązek od przedsiębiorcy w zamian za wynagrodzenie.
Konsekwencje naruszenia przepisów
Na przedsiębiorcę, który narusza przepisy może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna. Dodatkowo jest to naruszenie przepisów związanych z ochroną środowiska, które może mieć pośredni skutek. Przykładowo może ono wpłynąć na cenę spółki podczas jej sprzedaży czy na jej wizerunek.
