EMAS to skrót od Wspólnotowego Systemu Ekozarządzania i Audytu. Jest to system zarządzania środowiskowego, w którym dobrowolnie mogą uczestniczyć organizacje, które chcą spełniać wyższe niż konkurencja standardy dbałości o środowisko.
Głównym założeniem systemu certyfikacji EMAS jest wyróżnienie tych organizacji, które wychodzą poza zakres minimalnej zgodności z przepisami. To znaczy, że ciągle doskonalą efekty swojej działalności w zakresie ochrony środowiska.
System EMAS cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu krajach europejskich, w Polsce także. Jest to bowiem najbardziej wiarygodny system certyfikacji środowiskowej spośród obecnie funkcjonujących systemów środowiskowych, który potwierdza ciągłe doskonalenie efektywności ekologicznej w organizacjach.
Kto może zarejestrować się w EMAS?
O certyfikat EMAS mogą ubiegać się wszystkie podmioty, publiczne i prywatne, duże i małe, działające we wszystkich sektorach. W systemie EMAS mogą zostać zarejestrowane organizacje, takie jak przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje, urzędy. Właściwie nie ma ograniczeń.
Aby funkcjonować zgodnie z EMAS należy wdrożyć i utrzymywać prawidłowo skonstruowany i sprawnie funkcjonujący system zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie. Jak można się domyślić, wdrożenie takiego systemu jest procesem złożonym i wielokierunkowym, wymagającym pełnego zaangażowania kierownictwa i pracowników.
O tym, czy system jest prawidłowo skonstruowany i funkcjonujący decyduje jego zgodność z wymaganiami normy ISO 14001:2015. Jednak o tym, czy norma ISO 14001 jest spełniona decyduje nie sam podmiot ubiegający się o rejestrację w systemie EMAS, a podmiot akredytujący, którym w Polsce jest Polskie Centrum Akredytacji.
W Polsce, po spełnieniu odpowiednich warunków, podmiot zostaje wpisany do rejestru prowadzonego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Jakie są etapy ubiegania się o rejestrację w europejskim systemie EMAS?
Komisja Europejska wyróżnia 8 etapów ubiegania się o rejestracje w systemie. Są to:
- Etap planowania i przygotowania.
- Etap definiowania polityki środowiskowej.
- Etap rozwoju programu środowiskowego.
- Etap ustalenia i implementacji systemu zarządzania środowiskowego.
- Etap audytu wewnętrznego.
- Etap oświadczenia środowiskowego.
- Etap audytu zewnętrznego.
- Etap rejestracji w systemie.
Z prawnego punktu widzenia, podstawowe zasady systemu określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 roku w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającym rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE 123.
Jakie są korzyści z wdrożenia systemu?
Wdrożenie systemu EMAS przynosi wiele korzyści dla firm. Przede wszystkim, organizacje, które zdecydują się na jego wdrożenie, zobowiązują się do oceny swojego wpływu na środowisko i doskonalenia swojej działalności przyjaznej środowisku.
Wdrożenie i utrzymywanie prawidłowo skonstruowanego i sprawnie funkcjonującego systemu zarządzania środowiskowego (SZŚ) stanowi warunek konieczny dla uzyskania rejestracji EMAS. Dzięki temu, organizacje mogą poprawić swoją efektywność energetyczną, oszczędzać zasoby i energię, zmniejszyć ryzyko występowania sytuacji generujących nieprzewidziane koszty, np. kar za niespełnienie wymagań prawnych.
Wdrożenie systemu może również wpłynąć pozytywnie na wizerunek firmy, poprzez zwiększenie jej wiarygodności i przejrzystości środowiskowej.
Dlaczego audyt środowiskowy może pomóc we wprowadzeniu systemu EMAS?
Podczas audytu środowiskowego firma prowadząca takie działanie analizuje wszystkie aspekty zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie. Dokonuje rozpoznania terenu, analizy emitorów zanieczyszczeń, analizę zagrożeń i ryzyk oraz rekomenduje działania, które pozwolą przygotować spółkę do ubiegania się o rejestrację w systemie EMAS.
Nasza kancelaria świadczy usługi w tym zakresie, pomaga we wdrażaniu EMAS i pomaga zrozumieć prawne aspekty systemu. Zapraszamy do kontaktu!
Autor: Franciszek Nowak
Kontakt: franciszek.nowak@maruszkin.pl