1. Jaki jest cel Taksonomii?
Taksonomią potocznie nazywamy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz towarzyszące jemu akty delegowane.
Rozporządzenie to reguluje, jakie inwestycje należy uznawać za „zrównoważone środowiskowo”. Tzw. „zgodność z Taksonomią” oznacza w praktyce spełnienie listy wymagań przez daną inwestycję, które są rozpisane w ramach Rozporządzenia oraz przyjmowanych na jego podstawie katów delegowanych.
Potrzeba uregulowania przyznawania tego terminu wynika ze zjawiska „greenwahingu” – czyli fałszywego określania inwestycji jako „przyjaznych środowiskowo”. Dzięki Taksonomii, inwestor może mieć większą pewność co do prawdziwego charakteru środowiskowego danego przedsięwzięcia.
Taksonomia, oraz warunki jakie stawia, dotyczą ochrony klimatu i środowiska. W przyszłości może jednak ona zostać rozwinięta o zagadnienia społeczne bądź z zakresu prawa pracy.
2. Jakie inwestycje są zgodne z Taksonomią?
Aby inwestycja była zgodna z Taksonomią, musi spełnić łącznie następujące warunki:
Pierwsze dwa warunki posługują się pojęciem „celu środowiskowego”. Jest ono również sprecyzowane w Rozporządzeniu. Celami środowiskowymi Taksonomii są:
Nie istnieje przymus spełniania tych wymagań, ich zadaniem jest przejrzyste pokazanie inwestorom, jakie inwestycje w sposób rzeczywisty przyczyniają się do ochrony klimatu lub środowiska.
3. Czym są cele środowiskowe?
Sześć celów środowiskowych, wymienionych w Rozporządzeniu Taksonomii, ma swój precyzyjny opis w ramach rozporządzenia.
4. Czym są minimalne gwarancje?
Trzeci warunek, czyli prowadzenie działalności zgodnie z minimalnymi gwarancjami, odwołuje się do regulacji poza Rozporządzeniem Taksonomii. Minimalne gwarancje są procedurami stosowanymi przez przedsiębiorstwo prowadzące daną działalność, które mają zapewnić przestrzeganie wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dot. biznesu i praw człowieka. Służą one spełnianie przez daną inwestycję podstawowych zasad, niezwiązanych bezpośrednio z ochroną środowiska
5. Czym są kryteria techniczne?
Czwarty warunek, czyli spełnianie technicznych kryteriów kwalifikacji, odwołuje się natomiast do, ustanawianych na podstawie Rozporządzenia Taksonomii, aktów delegowanych. Akty te mają dookreślać szczegółowe zasady dla poszczególnych celów środowiskowych, jakie inwestycje można uznać za zrównoważone środowiskowo. Bardziej szczegółowo, akty delegowane mają m.in. :
Uwagi końcowe
Taksonomia jest skomplikowanym oraz złożonym instrumentem prawnym. Zachęcamy do zapoznania się z treścią Rozporządzenia Taksonomii w zakładce „materiały” na stronie maruszkin.pl.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Wyślij nam swoje CV, nawet jeśli nie widzisz ogłoszenia, które by do Ciebie pasowało. Chętnie poznamy Cię mimo wszystko.