Kancelaria Maruszkin zaczyna swoją drogę w kierunku neutralności klimatycznej

Na co dzień prawnicy z Kancelarii Maruszkin doradzają klientom w zakresie realizacji licznych obowiązków związanych z ochroną klimatu, wspomagając ich w procesie zielonej transformacji. Od kliku tygodni, jednak pracujemy nad zmniejszeniem negatywnego odziaływania na klimat naszej własnej organizacji.

Wyliczenie śladu węglowego

Nasze działania rozpoczęliśmy od wyliczenia śladu węglowego kancelarii. Zgodnie z szacunkami nasza organizacja odpowiada rocznie za emisje ok. 8 ton ekwiwalentu CO2. Zdecydowana większość emisji związana jest z tzw. 3 zakresem czyli tych emisji, nad którymi co do zasady nie mamy kontroli. Trzeci zakres emisji obejmuje między innymi emisje związane z wytwarzaniem odpadów, zakupionymi towarami lub usługami oraz podróżami służbowymi. Szacunki wskazują, iż średnio emisje z trzeciego zakresu odpowiadają za 70% emisji przedsiębiorstw.

Proces dekarbonizacji Kancelarii Maruszkin

Następnym działaniem z naszej strony będzie opracowanie szczegółowego planu dekarbonizacji Kancelarii Maruszkin. Chcemy ograniczyć nasze emisje przede wszystkim poprzez rygorystyczne wdrożenie zasad związanych z przejściem na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Poprze ograniczenie wytwarzanych odpadów oraz minimalizację zakupów przewidujemy znaczny spadek emisji z trzeciego zakresu. Ponadto planujemy podjąć szereg działań związanych z zwiększeniem efektywności energetycznej w celu redukcji emisji związanych z konsumpcją energii elektrycznej. Zdajemy sobie, jednak sprawę, że nad częścią swoich emisji nie mamy kontroli oraz nie mamy wpływu na mix energetyczny w Polsce, który wciąż jest zdominowany przez źródła węglowe . Wz. z tym, planujemy zakup wysokojakościowych jednostek offsetowych aby zminimalizować nasz negatywny wpływ na środwisko.

O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Cotygodniowy newsletter

O wszystkim, co najistotniejsze w branży ochrony środowiska informujemy na bieżąco w biuletynie Kancelarii Maruszkin.

Jesteśmy partnerem:
  • pspa
  • cpc
  • pipc

Kontrast

Rozmiar tekstu

facebook linkedin twitter mail contrast letter