- Kaucja za opakowania
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach (UC98), potocznie zwany projektem o systemie kaucyjnym, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w dniu 12 kwietnia. Jest to kolejna wersja tego projektu. Jednakże tym razem, Ministerstw Klimatu i Środowiska opublikowało rozporządzenie, w którym wskazuje już konkretną wartość kaucji w Polsce.
Przypomnijmy, projekt o systemie kaucyjnym wprowadza do polskiego prawa obowiązkową kaucję na dane typy opakowań i są to:
- butelki z tworzyw sztucznych (w tym z plastiku) jednorazowego użytku o pojemności do 3 l,
- butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l,
- puszki metalowe o pojemności do 1 l.
Powszechny system kaucyjny ma obowiązywać w Polsce od 2025 r.
Powyżej wspomniane rozporządzenie wskazuje, że kaucja będzie na poziomie 50 gr, bez względu na rodzaj materiału. Ma to zapewnić jednolitą wysokość kaucji w odniesieniu do poszczególnych rodzajów opakowań dla wszystkich uczestników systemu kaucyjnego na terytorium całego kraju.
Producenci będą musieli umieszczać informacje o wysokości kaucji na powyższych typach opakowań.
- Jaki jest cel systemu kaucyjnego w Polsce?
Głównym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego to zachęta dla konsumentów do selektywnej zbiórki odpadów oraz ograniczanie ilości odpadów, które trafiają na składowiska odpadów. W systemie kaucyjnym, opakowania mają być oddawane do specjalnego punktu zbiórki. Konsument w zamian za oddanie opakowania otrzyma zwrot kaucji. Taka praktyka sprzyja rozwojowi sektora recyklingu i przetwarzania odpadów, a to będzie mogło mieć bezpośredni wpływ na ochronę środowiska.
- Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją będą musieli umieszczać informację o wysokości kaucji na tych opakowaniach. Z kolei sklepy uczestniczące w tym systemie będą musiały zwrócić pobraną przy zakupie kaucję w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych.
Sklepy o powierzchni powyżej 200 m2 będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań i zwrotu kaucji, natomiast mniejsze placówki będą mogły wstąpić do systemu dobrowolne.
- Ile wynosi kaucja w innych państwach europejskich?
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR) kaucja, np. w Chorwacji wynosi 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech z kolei 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań. Natomiast w Finlandii kaucja uzależniona jest od rodzaju opakowania.
Planowane rozwiązanie ma na celu gospodarkę odpadami, która będzie bardziej zrównoważona, a tym samym zmniejszy negatywne oddziaływanie w zakresie gospodarki odpadami na środowisko.
Autorka: Magda Biernat-Kopczyńska
Zachęcamy do kontaktu: magda.biernat@maruszkin.pl