Nowe Rozporządzenie UE dotyczące wylesiania (EUDR) wprowadza zmiany, które mogą wpłynąć na firmy importujące i eksportujące produkty objęte regulacjami. Okres przejściowy między wejściem w życie rozporządzenia (30 czerwca 2023 r.) a rozpoczęciem jego stosowania (30 grudnia 2024 r.) budzi wiele pytań. Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w tym czasie? Aby ułatwić zrozumienie nowych wymogów, przedstawiamy kilka scenariuszy, które pokazują, jakie kroki warto podjąć, by być w zgodzie z EUDR.
EUDR –scenariusz 1: Wprowadzenie do obrotu produktu w okresie przejściowym
Załóżmy, że podmiot gospodarczy wprowadza na rynek odnośny towar, taki jak masło kakaowe (kod CN 1804), w okresie przejściowym, a następnie ten towar jest używany do produkcji innego produktu pochodnego, np. czekolady (kod CN 1806). Czekolada ta jest następnie wprowadzana na rynek lub eksportowana po 30 grudnia 2024 r.
W takim przypadku, obowiązki podmiotu wprowadzającego na rynek lub eksportującego produkt pochodny (czekoladę) będą polegały na zgromadzeniu odpowiednich, rozstrzygających i weryfikowalnych dowodów, które potwierdzą, że masło kakaowe zostało wprowadzone do obrotu przed 30 grudnia 2024 r. Oznacza to, że dla tej części czekolady, która została wyprodukowana z masła kakaowego wprowadzonego na rynek przed upływem okresu przejściowego, nie będą miały zastosowania pełne obowiązki wynikające z EUDR. Natomiast, dla części produktu końcowego wyprodukowanej z surowców wprowadzonych do obrotu po 30 grudnia 2024 r., przedsiębiorstwo będzie musiało spełnić wszystkie standardowe wymagania rozporządzenia.
EUDR –scenariusz 2: Udostępnienie towaru na rynku po okresie przejściowym
Rozważmy sytuację, w której podmiot gospodarczy wprowadza na rynek odpowiedni towar lub produkt w okresie przejściowym, który jest następnie udostępniany na rynku przez inny podmiot, np. przedsiębiorcę niebędącego MŚP, po 30 grudnia 2024 r.
W tym przypadku, obowiązki tego przedsiębiorcy będą polegały na zebraniu odpowiednio rozstrzygających i weryfikowalnych dowodów, które wykażą, że dany towar lub produkt został wprowadzony do obrotu przed wejściem w życie pełnych obowiązków wynikających z EUDR. Jeśli przedsiębiorca jest w stanie dostarczyć takie dowody, nie będzie zobowiązany do spełnienia pełnych wymogów rozporządzenia dla tego konkretnego towaru lub produktu.
Po bliższym przyjrzeniu się przepisom, zagadnienie to nie wydaje się być nadmiernie skomplikowane.
Okres przejściowy stanowi kluczowy czas dla podmiotów gospodarczych, które wprowadzają do obrotu lub eksportują towary i produkty objęte EUDR. Istotne jest, aby przedsiębiorstwa dokładnie zrozumiały swoje obowiązki w tym okresie i zgromadziły odpowiednią dokumentację, która będzie dowodem na zgodność z przepisami. Brak weryfikowalnych dowodów może skutkować koniecznością spełnienia pełnych wymogów EUDR, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami i ryzykiem prawnym.
Jeśli Państwa firma potrzebuje wsparcia w zrozumieniu i wdrożeniu obowiązków wynikających z EUDR, nasza kancelaria oferuje kompleksową pomoc prawną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.
Autor: Franciszek Nowak
Zachęcamy do kontaktu: franciszek.nowak@maruszkin.pl