Opakowania alternatywne- obowiązkowe już od lipca 2024!

W związku z nowymi przepisami jako przedsiębiorcy musimy ograniczać plastikowe opakowania do minimum, bo, jak wiemy, wpływ tworzyw sztucznych na środowisko jest bez wątpienia negatywny. Nowe przepisy dotyczące opakowań alternatywnych wprowadzają zmiany od 1 lipca 2024 roku. Przedsiębiorcy prowadzący sklepy detaliczne, hurtowe oraz lokale gastronomiczne, którzy korzystają z jednorazowych opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, będą musieli zapewnić alternatywne rozwiązania.

Czym są opakowania alternatywne?

Ustawa SUP wprowadza obowiązek dostarczania opakowań alternatywnych, z kolei o opakowaniach alternatywnych w polskim prawie mówi się zgodnie z art. 3b ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 433).

Przepisy dotyczące opakowań alternatywnych dotyczą wykonanych z tworzyw sztucznych jednorazowych kubków na napoje i pojemników na żywność. Jednakże, alternatywne opakowania muszą być wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne (tworzywa naturalne), w tym opakowania biodegradowalne, lub muszą być wielokrotnego użytku. W praktyce mogą to być na przykład opakowania z trzciny cukrowej, liści palmowych czy butelki wielokrotnego użytku, o ile polimery zawarte w pulpie trzcinowej są pochodzenia naturalnego i nie zostały chemicznie zmodyfikowane. Opakowania wielokrotnego użytku muszą spełniać normę „EN 13429:2004 Opakowania – Opakowania wielokrotnego użytku” oraz posiadać system wielokrotnego użytku.

Jaka powinna być cena opakowań alternatywnych?

Przepisy nie regulują cen opakowań alternatywnych, co oznacza, że mogą być one droższe niż jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, np. w przypadku opakowań wielokrotnego użytku.

Od 1 lipca 2024 roku konsumenci będą mieli zatem wybór między tradycyjnymi jednorazowymi opakowaniami a opakowaniami alternatywami. Przedsiębiorcy mogą skonsultować opakowania, które planują wprowadzić jako alternatywne z właściwym marszałkiem województwa, występując o interpretację indywidualną w przypadku wątpliwości.

Przedsiębiorcy mają jeszcze czas, aby przygotować się na nowe wymogi, wybierając między opakowaniami wielokrotnego użytku a wykonanymi z materiałów naturalnych. Konsumenci powinni być informowani o dostępności alternatywnych opakowań przy kasach, podobnie jak o konieczności dopłaty do kubka czy pojemnika na żywność.

Autorka: Magda Biernat-Kopczyńska

Kontakt: magda.biernat@maruszkin.pl

Zmiany w branży opakowaniowej

Zmiany wynikające z Dyrektywy SUP to nie wszystkie zmiany w branży opakowań. Już teraz powinniśmy przygotować się na nowe wyzwania wynikające z PPWR, czyli nowego rozporządzenia Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W związku z tym zapraszamy na kompleksowe szkolenie na temat PPWR, które odbędzie się już 27 czerwca 2024 r.

Szkolenie „PPWR – kompleksowo o opakowaniach i odpadach opakowaniowych”

Cotygodniowy newsletter

O wszystkim, co najistotniejsze w branży ochrony środowiska informujemy na bieżąco w biuletynie Kancelarii Maruszkin.

Jesteśmy partnerem:
  • pspa
  • cpc
  • pipc

Kontrast

Rozmiar tekstu

facebook linkedin twitter mail contrast letter