Praca przymusowa – Unia zakazuje produktów wytwarzanych z jej wykorzystaniem

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie zakazujące na unijnym rynku produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej. Za 3 lata firmy nie będą mogły wprowadzać do obrotu, udostępniać na rynku unijnym produktów wytworzonych z wykorzystaniem pracy przymusowej ani wywozić takich produktów.

Jak podaje Komisja około 27,6 mln osób pracuje w warunkach pracy przymusowej na całym świecie. Większość pracy przymusowej ma miejsce w sektorze prywatnym, a w niektórych przypadkach pracę przymusową narzucają władze publiczne.

Co to jest praca przymusowa?

Praca przymusowa, zgodnie z definicją Konwencji nr 29 Międzynarodowej Organizacji Pracy, to każda praca lub usługa, do której osoba została zmuszona pod groźbą kary i której nie podjęła dobrowolnie. Definicja obejmuje również przymusową pracę dzieci.

Produkt wytworzony z wykorzystaniem pracy przymusowej to taki, w przypadku którego na jakimkolwiek etapie jego powstawania – od wydobycia surowców, przez produkcję, aż po przetwarzanie – wykorzystano pracę przymusową. Dotyczy to zarówno całego procesu, jak i jego poszczególnych etapów w łańcuchu dostaw.

Zakaz będzie obejmować również produkty oferowane do sprzedaży przez internet lub za pośrednictwem innych środków sprzedaży na odległość, jeżeli odpowiedni podmiot gospodarczy w jakikolwiek sposób kieruje swoją działalność do państwa członkowskiego.

Jakie będą konsekwencje dla firm?

W przypadku gdy właściwy organ stwierdzi, że dane produkty wprowadzono do obrotu lub udostępniono na rynku bądź wywozi się z naruszeniem zakazu, bezzwłocznie przyjmuje decyzję zawierającą:

  1. zakaz wprowadzania do obrotu lub udostępniania na rynku unijnym odnośnych produktów oraz ich wywozu,
  2. nakaz zobowiązujący podmioty gospodarcze objęte dochodzeniem do wycofania produktów, które zostały już wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku unijnym, lub nakaz usunięcia z interfejsu internetowego treści odnoszącej się do odnośnych produktów lub ich wykazów,
  3. nakaz zobowiązujący podmioty gospodarcze objęte dochodzeniem do usunięcia odnośnych produktów lub, jeżeli części produktu, co do których stwierdzono, że naruszają zakaz, są zamienne, nakaz zobowiązujący podmioty gospodarcze do usunięcia tych części tego produktu.

Rozporządzenie nie obejmuje wycofania produktów, które dotarły do użytkowników końcowych na rynku unijnym.

W ciągu roku od wejścia w życie rozporządzenia państwa członkowskie muszą przekazać informacje o właściwym organie odpowiedzialnym za realizację wynikających z niego obowiązków. Natomiast w ciągu dwóch lat mają obowiązek przedstawić szczegóły dotyczące przepisów ustanawiających sankcje, które będą stosowane wobec podmiotów gospodarczych w przypadku niezastosowania się do wydanych decyzji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: michal.jedrzejczak@maruszkin.pl

Autor
Michał Jędrzejczak
Wyróźnione wpisy
Aplikuj o pracę

Wyślij nam swoje CV, nawet jeśli nie widzisz ogłoszenia, które by do Ciebie pasowało. Chętnie poznamy Cię mimo wszystko.

Załącz CV w PDF:
Aplikuj o pracę

Rada przyjęła 19 listopada br. rozporządzenie zakazujące na unijnym rynku produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej. Za 3 lata podmioty gospodarcze nie będą mogły wprowadzać do obrotu, udostępniać na rynku unijnym produktów wytworzonych z wykorzystaniem pracy przymusowej ani wywozić takich produktów.

Załącz CV w PDF: