Formalne przyjęcie przez Radę stanowi już ostatni i długo wyczekiwany etap zwykłej procedury ustawodawczej. PPWR zostanie teraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie. Rozporządzenie będzie stosowane 18 miesięcy od daty wejścia w życie a obecnie obowiązująca Dyrektywa opakowaniowa będzie stopniowo zastępowana tekstem PPWR.
Dlaczego wprowadza się PPWR?
Mimo że wskaźniki recyklingu w UE wzrosły, ilość odpadów opakowaniowych rośnie szybciej niż ich ilość poddawana recyklingowi. W 2022 roku w Unii Europejskiej wytworzono prawie 186,5 kg odpadów opakowaniowych na osobę, z czego 36 kg stanowiły opakowania z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że każdego dnia w UE produkowane jest średnio pół kilograma odpadów opakowaniowych na osobę.
Dotychczasowe regulacje
Obecna dyrektywa UE dotycząca opakowań i odpadów opakowaniowych została przyjęta po raz pierwszy w 1994 roku i była kilkakrotnie nowelizowana. Określa ona zasady zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych oraz zarządzania nimi w państwach członkowskich UE. Jednak oceny tej dyrektywy wskazały, że nie udało się w wystarczającym stopniu ograniczyć negatywnego wpływu opakowań na środowisko.
W odpowiedzi na te wyzwania, w listopadzie 2022 roku Komisja Europejska zaprezentowała propozycję rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, które miało zastąpić obowiązującą dyrektywę i zaktualizować ramy prawne dotyczące opakowań oraz odpadów opakowaniowych na każdym etapie cyklu życia. Celem było skierowanie polityki w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz Europy neutralnej pod względem emisji CO2.
Parlament Europejski i Rada przyjęły swoje stanowiska wobec proponowanego rozporządzenia odpowiednio w listopadzie i grudniu 2023 roku. Po dwóch rundach nieformalnych negocjacji współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie 4 marca 2024 roku.
Więcej informacji: Sustainable packaging: Council signs off on new rules for less waste and more re-use in the EU – Consilium
Zachęcamy do kontaktu!
magda.biernat@maruszkin.pl