Planujesz lub kupiłeś działkę i okazało się, że organ chce zmienić MPZP na niekorzystne dla Ciebie? A może właśnie to Ty chcesz, żeby organ podjął inicjatywę zmiany MPZP? Zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego są często kontrowersyjne. Nie zawsze zmiana sposobu użytkowania nieruchomości, zmiana minimalnej wielkości działki czy też np. zakazanie niektórych form zabudowy spotyka się z akceptacją wszystkich zainteresowanych stron.
W tym artykule opowiemy Ci jak wygląda proces stanowienia/ zmiany MPZP i co możesz zrobić, jeśli planowane zmiany nie są po Twojej myśli.
Aktem regulującym powstawanie i zmiany MPZP jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130), która rok temu przeszła wiele zmian.
Przede wszystkim, kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym właśnie uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego, z pewnymi wyjątkami, należy do zadań własnych gminy. Gmina może sama podjąć decyzję np. o konieczności zmiany MPZP albo też podjąć takie działania na złożone wnioski przez właścicieli działek z danego terenu.
Poniżej przedstawiamy uproszczoną procedurę planistyczną- w zależności od tego, na jakim jesteśmy etapie zmiany/ uchwalania MPZP inne działania będą mogły zostać podjęte.
- Wójt, burmistrz albo prezydent miasta po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego, rozpoczyna procedurę. W zależności od wielu czynników, całość procedury może trwać kilka miesięcy aż do nawet kilku lat.
- Następnie ogłasza się w sposób o jakim mówią przepisy, o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego, określając sposoby i miejsce składania wniosków do projektu planu miejscowego oraz termin ich składania, nie krótszy jednak niż 21 dni od dnia ogłoszenia.
- Następny krok to sporządzenie projektu planu wraz z wymaganą dokumentacją.
- Dalej, organ prowadzący występuje o opinie o przygotowanym projekcie oraz o uzgodnienia o przygotowanym projekcie do konkretnych organów. Jeżeli organy te wskażą, że trzeba dokonać zmian na podstawie przesłanych opinii lub uzgodnień, organ prowadzący jest zobowiązany wprowadzić te zmiany.
- Następnie organ prowadzący jest zobowiązany do ogłoszenia o rozpoczęciu konsultacji społecznych. Kwestie ogłoszenia, prowadzenia konsultacji społecznych czy informacje o formie i kiedy powinny być prowadzone, są szeroko i dokładnie opisane w ustawie. Organ jest zobowiązany do przeprowadzenia konsultacji społecznych i w razie konieczności wprowadza zmiany do projektu wynikające z tych konsultacji. Jeżeli wymagają tego wprowadzone zmiany, należy ponowić prowadzenie uzgodnień projektu MPZP ze wskazanymi w ustawie organami.
- W przypadku, gdy w wyniku prowadzenia konsultacji społecznych lub ponownym dokonaniu uzgodnień, w projekcie planu miejscowego wprowadzono zmiany w zakresie dotyczącym lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, organ prowadzący jest zobowiązany do ponowienia czynności, np. do ponowienia konsultacji społecznych.
- Następnie projekt MPZP wraz z raportem podsumowującym przebieg konsultacji społecznych, należy przedstawić radzie gminy.
- Plan miejscowy uchwala rada gminy po stwierdzeniu zgodności z ustaleniami planu ogólnego. Część tekstowa planu miejscowego stanowi treść uchwały w sprawie uchwalenia planu miejscowego, a część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do tej uchwały.
- W kolejnym kroku, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przedstawia wojewodzie powyższą uchwałę, wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi. Wojewoda ma co do zasady 30 dni na weryfikację przesłanych mu dokumentów. Jeżeli wojewoda nie stwierdzi żadnej nieprawidłowości, uchwała zostaje odesłana do organu prowadzącego, celem publikacji w Dzienniku Urzędowym konkretnego województwa i zwykle po 14 dniach od opublikowania, uchwała wchodzi w życie. Wojewoda może jednak stwierdzić nieważność w pewnym zakresie albo całej uchwały w rozstrzygnięciu nadzorczym. Skutkuje to wstrzymaniem wykonania uchwały. Przykładowo Gmina ma możliwość złożenia skargi do WSA na takie rozstrzygnięcie.
Co też istotne, zmiana planu ogólnego lub planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane.
Co zatem mogę zrobić, jeśli nie chcę zmiany MPZP?
Odpowiedź będzie uzależniona od tego, na jakim etapie jest procedura. Jeżeli na początkowym, możesz składać wnioski do gminy, że jesteś przeciwny zmianie MPZP. Jeżeli na dalszych, znów, wszystko zależy jaki to etap procedury: możesz np. napisać pismo do radnych ze swoim stanowiskiem.
Jeżeli uchwała jest weryfikowana przez wojewodę, również możesz działać! Pamiętaj też, że nawet jeśli uchwała została przyjęta, możesz ją skarżyć w sądzie. Nie oznacza to jednak, że przestaje ona obowiązywać- nie, obowiązuje dalej, ale jeśli sąd podzieli Twoje stanowisko, może taka uchwała zostać unieważniona.
Pamiętaj jednak, że aby Twoje działania przyniosły skutek, składane pisma muszą opierać się na przepisach i wskazywać na konkretne zarzuty, które będą poparte dowodami, np. niedochowany termin 21 dni na ogłoszenie o przystąpieniu do podjęcia uchwały albo np. brak publikacji w prasie tej informacji. Niestety same opisy, że jako właściciel się nie zgadzam, mogą nie przynieść żądanych efektów.
***
Jeżeli jednak jesteś w takiej sytuacji i nie wiesz co masz zrobić, skontaktuj się z nami: doradzimy Ci realnie czy jest szansa na uwzględnienie Twoich żądań, przeanalizujemy krok po kroku postępowanie organu oraz przygotujemy pismo do wojewody czy sądu.
Kontakt: magda.biernat@maruszkin.pl